Svoboda pohybu je pro nás zcela zásadní. Jenže co dělat, když nám nohy přestanou sloužit a my nechceme být na nikom závislí? Řešením může být invalidní vozík, díky kterému budete pořád ve většině věcí soběstační.
Invalidní vozík je zdravotnická pomůcka
Vozík pro invalidy vám na základě žádosti ošetřujícího lékaře může přidělit pojišťovna. Je ale třeba, aby nárok na něj založila potřebná diagnóza, lékař správně vyplnil žádost a revizní lékař nárok schválil.
Na invalidní vozík na pojišťovnu pak máte nárok jednou za pět let, je ale třeba počítat s tím, že takový vozík je stále majetkem pojišťovny, která se kdykoli může rozhodnout, že vy ho už nepotřebujete. Pak vám nezbude než ho vrátit.
Co dělat, když na vozík nemáte nárok?
Když revizní lékař žádost zamítne, není třeba věšet hlavu. Vozík si můžete pořídit i sami, dokonce lepší! Vyberete ho totiž sami sobě na míru a budete mít ten, co chcete a vyhovuje vám.
Na čem při výběru invalidního vozíku opravdu záleží?
Jedním z limitů se jistě stane cena. Přesto vám radíme, nestavte ji na první místo, rozhodně podceňujte následující věci.
Vozík musí být pohodlný
Základem je, abyste se na vozíku cítili dobře, nikde vás neomezoval ani nesvíral. Jen pohodlný vozík může pozitivně zapůsobit na váš zdravotní stav.
Náš tip: Pokud máte tu možnost, vozíček si vyzkoušejte a vyberte ten nejlepší.
Zdroj: fotobanka
Dáte přednost mechanickému nebo elektrickému vozíku?
Prvním zásadním rozhodnutím je volba mezi mechanickým a elektrickým invalidním vozíčkem. V čem se liší? Který z nich je lepší? To záleží!
- Mechanický vozík se hodí k použití v interiéru i exteriéru, často bývá volbou číslo jedna. Snadno se ovládá, je přenosný a většinou i skládací. Může se pochlubit bezdušovými bezúdržbovými koly.
- Elektrický vozíček mohou používat děti, dospělí i senioři, umožní vám pohodlný a bezpečný pohyb. Podílí se na tom i nastavitelné opěrky hlavy, sklopná opěrka, skladovací koš a další vlastnosti.
Pozor na sedák
Jeden z nejdůležitějších parametrů, který ovlivní to, jak se na vozíčku budete cítit.
- Mezi postranicí vozíku a vaší kyčlí by na každé straně měl zůstat volný prostor 1-2 centimetry.
- Důležitá je i hloubka sedu. Mezi okrajem sedačky a vaší podkolenní jamkou má zůstat asi 5 centimetrů prostoru.
Zaměřte se i na nosnost a hmotnost
Nosnost vybírejte podle hmotnosti budoucího uživatele vozíku. Víte, že zajímat se máte i o hmotnost? Čím je vozík těžší, tím náročněji s ním budete manipulovat.
Jaké vychytávky se mohou hodit?
Podle toho, kde vozík budete používat, zvolte pneumatická nebo bezúdržbová kola. V interiéru si vystačíte s těmi bezúdržbovými, do terénu jsou vhodnější pneumatická kola.
S ohledem na skladnost vozíčku a jeho snadné skládání, by měl mít rychlospojku, která umožní snadno a rychle sundat (nasadit) kola a vozík složit třeba do kufru auta.
Náš tip na závěr: Víte, že když si vozík pořídíte za vlastní, a může jít jak o elektrický, tak mechanický vozík, nikdo vám ho nevezme?